Twardy czy miękki – mity i prawdy o materacach

Jeżeli wydaje Ci się, że wybór materaca to przysłowiowa bułka z masłem, to jesteś w ogromnym błędzie. Kiedy wejdziesz do sklepu, który oferuje materace, możesz dostać zawrotów głowy. Okazuje się bowiem, iż obecnie na rynku występuje taka mnogość modeli, że bez pomocy fachowca, próżno Ci szukać tego jedynego, wymarzonego. Dziś chcemy przedstawić Ci kilka prawd i mitów, które być może ułatwią ten trudny wybór.

Dlaczego wielu ekspertów uważa, że twardy materac, to najlepszy wybór?

Zanim wybierzesz odpowiedni dla siebie materac, powinieneś skupić się na kilku istotnych kwestiach, które pozwolą Ci wyposażyć się w idealny, wręcz spersonalizowany produkt. Zapewne zdajesz sobie sprawę z faktu, że materac powinien być idealnym podparciem dla kręgosłupa. Co za tym idzie, podczas zakupu nie możesz skupić się na przypadkowym modelu. Podaj sprzedawcy swój wzrost i wagę, a on wskaże Ci modele, które sprostają Twoim oczekiwaniom.

Pamiętaj jednak, nie słuchaj powszechnych opinii, które głoszą, że materac powinien być jak najtwardszy. Tak naprawdę jest to wierutna bzdura, która może doprowadzić do sytuacji, w której kupisz niewygodny materac. Skąd zatem wzięło się takie przekonanie? Otóż wieść o twardych materacach niesie się od czasów, kiedy na rynek dopiero co wchodziły materace. Właśnie wtedy utarło się przeświadczenie, że dobre jakościowo produkty to te, które są najtwardsze. PR ten promowały firmy, które tworzyły materace z tzw. sprężynami bonnelowymi. Na szczęście pogląd ten odchodzi już do lamusa. Zarówno sprzedawcy, jak i kupujący zdają sobie sprawę z faktu, że wyznacznikiem dobrego materaca jest wspomniana wyżej waga człowieka i jego wzrost.

Dobry materac powinien idealnie dostosowywać się do krzywizny kręgosłupa osoby śpiącej, co za tym idzie – nie może być zbyt twardy. Na takim produkcie nigdy dobrze się nie wyśpimy. Pamiętaj, kupując materac, kieruj się indywidualnymi wymiarami osoby, która będzie na nim spała. Co ważne i o tym również musisz pamiętać – materac powinien być o 20 cm większy niż wzrost jego właściciela.

Pozycja spania powinna nam dać do myślenia?

Ktoś może powiedzieć, że pozycja spania nie ma nic wspólnego z wyborem materaca. Otóż jest on w błędzie. Badania wskazują bowiem, że pozycja, w jakiej najczęściej śpimy ma ogromne znaczenie podczas zakupów. Jak wspomnieliśmy wyżej, materac powinien idealnie dopasować się do ciała, dzięki czemu będziesz czuł się komfortowo podczas snu, a rano obudzisz się wypoczęty. Jeżeli zatem śpisz na boku, powinieneś dobrać taki produkt, który pozwoli wystającym cześciom Twojego ciała (ramiona i biodra) zagłębić się w nim, dzięki czemu kręgosłup będzie miał szansę przyjąć odpowiednią pozycję – linii prostej. Jeżeli najczęściej śpisz na brzuchu lub plecach, wybór będzie łatwiejszy, jednak pamiętaj o tym, aby sprawdzić, czy odcinek lędźwiowy kręgosłupa nie wygina się z zbyt mocno. Wówczas materac powinien być odrobinę twardszy.

A co, jeżeli często zmieniam pozycję ciała – zapytasz? Dla takich osób sklepy również mają propozycję. Powiedz sprzedawcy, że jesteś typem, który lubi się kręcić podczas snu. Powinien zaproponować Ci materac, który aktywnie dopasowuje się do pozycji ciała podczas snu. Tak, takie cuda również istnieją. Zastanów się zatem, którego materaca Ty będziesz potrzebował do swojej sypialni lub sypialni swoich pociech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *